Alergia pokarmowaOprócz alergii pokarmowej, czyli reakcji naszego organizmu na składniki znajdujące się w produktach spożywczych, możemy mieć też do czynienia z pseudoalergią pokarmową.

Jak zażywać lekarstwaNawet najbardziej skuteczne preparaty mogą nie zadziałać w pełni swej mocy lub nawet nam zaszkodzić, jeśli będzie przyjmowany niezgodnie z zasadami.

cytologiaCytologia jest bardzo ważnym, niekłopotliwym i szybkim badaniem. Jest to najważniejsze badanie dla kobiet, ponieważ dzięki niemu można wykryć zmiany przedrakowe i wczesne zmiany nowotworowe.

tarczyca-badaniaScyntografia tarczycy to jedno z ważniejszych badań tego gruczołu. W badaniu tym wykorzystuje się tak zwane znaczniki, które gromadzą się w gruczole, są to izotopy promieniotwórcze.

zdr11Lato to czas kiedy najbardziej możemy zaszkodzić naszym stopom. Źle dobrane pantofle mogą spowodować poważne problem zdrowotne. Tym bardziej że kobiece stopy są dużo bardziej delikatne niż męskie. Wiadomo, że szpilki będą zawsze w modzie, nawet te na bardzo wysokim obcasie.

leczeni18W ich częstotliwości zawarta jest informacja o sile bodźca, który działał na receptor. Ilość receptorów połączonych z jednym neuronem czuciowym jest różna, zależna od ilości rozgałęzień włókna dośrodkowego. Receptory połączone z rozgałęzieniami jednego neuronu czuciowego tworzą z nim jednostkę czuciową. Pobudzenie jakiegokolwiek receptora należącego do danej jednostki czuciowej kieruje informację tylko na tę jedną, określoną drogę dośrodkowa.

insulinaInsulina jest głównym lekiem stosowanym przy leczeniu cukrzycy typu 1. Jest tak, ponieważ ich trzustka po prostu jej nie wytwarza. Dlatego też pacjentowi musi być ona podawana w postaci insuliny ludzkiej lub analogu insuliny, który otrzymuje się syntetycznie. Te drugie dzięki modyfikacjom mogą dziać krótka lub dość długo.

stomatologUwaga – czy wiesz, że badając stan uzębienia, można odkryć problemy natury psychicznej? Problemy natury psychicznej może wykryć stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Potrafią oni często na podstawie czystych medycznych objawów takich jak: wyglądu ubytków w zębach, chorób dziąseł, stanu szkliwa, a nawet ułożenia stawów żuchwowo-stawowych potrafią odkryć co trapi młodego człowieka. Dlatego stomatolog obserwując nasze zęby może zdiagnozować wiele problemów mających podłoże psychiczne.

poradyNa początku wyjaśnię, że migrena bardzo często występuje dziedzicznie, choć nie jest to obowiązek. Jakiś czas temu odkryto gen odpowiedzialny za jej powstawanie. W tym celu badacze porównywali materiał genetyczny osób zdrowych oraz tych cierpiących na migrenę z aura. Zmiana w genach powoduje mutację białka TRESK, jest to białko pełniące bardzo ważną rolę w komunikacji miedzy nerwami. Jakie kol wiek nieprawidłowości mają zły wpływ na przewodzenie i nadwrażliwość neuronów. Dlatego oprócz leków można też pokusić się o zastosowanie blokady układu współczulnego np. laser. Niektórzy neurolodzy uważają tez, że migrena może być wywołana przez niedobór serotoniny, który najczęściej kojarzony jest ze zmianą naszego nastroju.

dyskGdy lekarz postawi diagnozę, iż mamy problem z dyskiem to sposób leczenia powinien zależeć od zaawansowania schorzenia. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej dotyka najbardziej używanych fragmentów kręgosłupa. Często jest to odcinek szyjny lub lędźwiowy, rzadziej piersiowy. Pacjenci ze schorzeniem w okolicy odcinka szyjnego skarżą się na ból karku, głowy. Ból ten jest na ogół przewlekły, ale zbiega się z okresowymi zaostrzeniami. Ból taki jest powodowany przez uszkodzenie krążka międzykręgowego. Polega to na przerwaniu pierścienia włóknistego i drażnienie jego zakończeń czuciowych. Mogą też to być zmiany zwyrodnieniowe samych kręgów, które napinają i drażnią torebki stawowe. Winne może też być nieprawidłowe napięcie mięśni przykręgosłupowych. Jeśli ból związany jest z uciskaniem korzeni nerwowych przez wypuklinę lub przepuklinę mówi się wtedy o rwie barkowej.

Niskie ciśnienieJeśli rano wstaje się nam bardzo ciężko i w ciągu dnia czujemy się bardzo senni to przyczyną może być słabe ciśniecie. Tą przypadłością przejmujemy się jak by mniej bowiem prym wiedzie nadciśnienie na które cierpi aż 30% polaków. Ale są i tacy co mają problemy ze słabym ciśnieniem, jest ich około 2%, ciśnienie niskie to takie które jest poniżej 90/60 u kobiet i 100/70 u mężczyzn. Najbardziej popularnymi objawami są: wspomniana wcześniej senność, uczucie zmęczenia, marznięcie stóp oraz dłoni. Dolegliwości te mogą się nasilać gdy przez nasz kraj przechodzą fronty niżowe.

Żółtaczka typu CŻółtaczka typu C nazywana jest w skrócie WZW C lub HCV. W początkowym stadium przebiega bezobjawowo. U małej części chorych można dostrzec takie objawy jak utrata apetytu, złe samopoczucie, bóle brzucha. Można zaobserwować tez podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. Chory rzadko staje się żółty na skórze wbrew powszechnej opinii. Objawy pojawiają się dość późno i skojarzenie faktu, podczas którego doszło do zakażenia jest po prostu trudne.